Dear Abandonia visitors: Help us keep Abandonia free with a small donation. Abandonia is like an old gaming arcade with only original games. Abandonia helps you have fun four hours and years. If Abandonia is useful to you, please help us forget fundraising and get back to Abandonia.


When Abandonia was founded it was to collect and present all old games where the copyright protection had been abandoned, hence the term ’abandonware’ and the site name Abandonia.com. We are still keeping the site open and free and will appreciate your support to help it stay that way.

‐ Thank you from the Abandonia Team

We are trying to make it easy for people in every country to donate. Please let us know how we could make it easier for you.

Please give whatever you can to help us.

Amount: Currancy:

or
select language!
English
password:
not a member yet? register here! forgot your password? reset here!

Download Lotus - The Ultimate Challenge

Lotus - The Ultimate Challenge
 
Producer:
Publisher:
Year:
Keywords:
Size:
1093 kb
Compability:

 

Download
 

Lotus the Ultimate Challenge bana hala kendini oyatan bir şeyler sunuyor, özellikte etrafta birkaç arkadaşım varken. Hızlı ve eğlenceli. Sürüş gerçekçi değil (kesin olmak gerekirse çok “akıcı”), ama burada önemli olan bu değil (daha kötülerini de gördüm... ve daha iyilerini de gördüm ama şu ana kadar gördüğüm hiçbir şey bu oyunla kıyaslanamaz). Oyunda seçebileceğiniz 3 araba modeli ve 13 yol, şampiyona ve zamana karşı yarış, manuel ya da düz vites, ayarlanabilir zorluk seviyesi vesaire var. Ekranı yatay ikiye bölerek iki kişi oynanabiliyor. Aracınızı (paylaşılan) klavye, joystick veya fare, ya da bunların herhangi bir kombinasyonu ile kontrol edebiliyorsiniz – seçim sizin :). Grafikler iyi ve bölüm dizaynı muhteşem! Ayrıca, araba sürerken dinlemek üzere çeşitli müzik parçaları da seçebiliyorsunuz. Özel bir hediye olarak, hava koşulları, zemin, diklik, manzara, virajlılık ve engel benzeri yol özelliklerini seçebileceğiniz bir çeşit bölüm düzenleyicisi de var. Yeni başlayan biri için öğrenmesi kolay ve uzmanlaşması çok daha zor, o yüzden daha ilk oynayışta hemen “Lotus bağımlısı” olabilirsiniz. 

 


advertisment

Reviewed by: Kosta / Screenshots by: Kosta / Uploaded by: Kosta / Translated by: dancingdecember / share on facebook
 

User Reviews

If you like this game, you will also like

 
genre:
Racing
theme:
perspective:
3rd Person,
 
genre:
Racing
theme:
perspective:
3rd Person, CGA-only,
 
genre:
Racing
theme:
perspective:
 
genre:
Racing
theme:
perspective:
 
genre:
Racing
theme:
perspective:
1st Person,
 
genre:
Racing
theme:
perspective:
3rd Person,
 
genre:
Racing
theme:
Arcade,
perspective:
Side Scrolling,
 
genre:
Racing
theme:
Arcade,
perspective:
Top Down,
Ninja Casino Games


Your Ad Here